جغرافیای محمد حسین احسانی
درباره وبلاگ


محمد حسین احسانی دانش آموخته کارشناسی ارشد جغرافیا با گرایش مطالعات ناحیه ای از دانشگاه شهید بهشتی تهران در سال 1374ودبیر جغرافیای متوسطه ( دوره دوم ) شهرستان سمنان علاقه مند به مباحث جغرافیا و آموزش این رشته هستم .امیدوارم این وبلاگ راهی به سوی یادگیری و گسترش دانش جغرافیا باشد.

مدیر وبلاگ : محمد حسین احسانی

سه حمام - خاطراتی از شهید محمد باقر فخری به مناسبت سی امین سالگرد شهادتش25 مرداد 1394

حقیر دو بارتوفیق همراهی با شهیدمحمّد باقر فخری در جبهه حق بر باطل را داشتم .بار اول در عملیّات بدر در شرق دجله در زمستان 1363 و بار دوم در منطقه ی هورالعظیم و جاده خندق عراق در تابستان 1364.

در زمستان 1363 عده ای ازرزمندگان بسیجی را به عنوان خط شکن و غوّاص از ما جدا کردند تا آموزش های ویژه را ببینند . شهید محمّد باقر فخری یکی از این افراد بود.دیگر همراهان او شهید قربانعلی ابک ، شهید اسدالله مونسان ، شهید علی اکبر ابراهیمی و آقای محمد رضا اشرف ( کارمند اداره کل آموزش و پرورش استان سمنان) از بچه های سرخه ( استان سمنان )بودند.

قبل از شروع عملیات بدر در اسفند 1363 خط دشمن بایستی توسط این عزیزان شکسته می شد. هوا گرگ و میش بود که با قایق های موتوری  به خط اول دشمن رسیدیم و این در حالی بود که خط دشمن شکسته شده بود و رزمندگان خط شکن منتظر نیروهای رزمنده برای ادامه ی عملیات بودند.

شهید اسدالله مونسان در خط اول به شهادت رسیده بود . شهید محمد باقر فخری را دیدم که به رزمندگان از راه رسیده سلام می دادو این در حالی بود که یکی از دست هایش بر اثر ترکش دشمن مجروح شده بود و آن را مخفی می کرد و چنین وانمود می کرد که سالم است!!!!!

ساعاتی بعد  رزمندگان  با امدادهای الهی با کم ترین هزینه به ساحل شرقی رودخانه دجله رسیدند و صدامیان فرار را برقرار ترجیح دادند.

بار دوم توفیق حضورم در کنار شهید محمد باقر فخری در منطقه هورالعظیم عراق در تابستان 1364 بود.

سه حمام عنوان خاطراتی است که در ارتباط با شهید محمد باقر فخری تقدیم شما عزیزان می گردد:

خاطرات دوران کودکیم را در محله حسینیه شهدای فعلی (بیرون دژ و درون دژ سرخه) با شهید که هم سن و سال بودیم و گاه به همراه او در مزرعه مرحوم پدرش در سنگلج در شرق سرخه می رفتیم ، فراموش نمی کنم.

در سال 1362روزی که به حمام تاریخی سرخه یعنی حمام بیرون دژ در ابتدای خیابان محرم رفته بودم ،شهید محمد باقر فخری را دیدم و بعد از سلام و احوال پرسی از او خواستم اجازه دهد بدنش را کیسه بکشم. ابتدا او قبول نمی کرد و بعد با اصرار حقیر قبول کرد.

او که تازه از جبهه برگشته بود این حمام  به او می چسبید. دقایقی نگذشت که درخواست کرد که پشتم  را دوباره کیسه بکش!!!

تابستان 1364 به جبهه اعزام شدیم. مدتی را در اهواز در محل استقرار تیپ گذراندیم سپس به خط پدافندی هورالعظیم  عراق رفتیم. مرداد 1364 مدتی در پاسگاه آبی مجاور جاده خندق که در سال قبل در عملیات بدر توسط رزمندگان اسلام آزاد  شده بود،به نام پاسگاه صفین گذراندیم و سپس به جاده خندق و ابتدای جاده به نام کاسه یا محراب رفتیم. کاسه می گفتند چون محدوده ی استقرار و  نگهبانی شبیه یک کاسه بود.

دور این محدوده سنگرهایی بنا شده بود که رزمندگان مشغول نگهبانی بودند . فاصله ما با عراقی ها فقط 70 متر بود به طوری که صدای رادیوشان را می شنیدیم و تعداد گونی های سنگرشان را می توانستیم ،بشماریم . روزهای گرم و شرجی را پشت سر می گذاشتیم .ناهارمان با قایق از شب گذشته می آوردند و برای جلوگیری از فاسد شدن مجبور بودیم در یخدان هایی که تهیّه کرده بودند ، قرار دهیم.  

شبی که فردایش محمد باقر فخری به شهادت رسید در حالی که نگهبان بودم ایشان چون پاسپخش بود و می خواست به نگهبان ها سری بزند نزدم آمد و صحبتی درباره شرایط دشوار محل استقرارمان شد...هوای شرجی گرم و خفه کننده در سنگرهای کوچک ، نا امن  بودن محیط برای شستشوی بدن و ...  و یادی شد از حمام بیرون دژ!!!

25 مرداد 1364 هنگام ظهر بود در حالی که در سنگری نگهبان بودم ، محمد باقر را دیدم که برای تجدید وضو به ابتدای محل استقرارمان می رفت و ما نمی دانستیم این آخرین وداع با شهید است.

اصابت خمپاره در هر ساعت  برای ما امری عادی بود . شهید محمد باقر فخری که در راهرو سنگر در حالی که نشسته بود و قرآن می خواند توسط ترکشی که به سینه او اصابت کرد ، مجروح شد .

دوستان محل مجروحیتش را پانسمان کردند و با برانکارد بعد از عبور از کانالی به قایقی منتقل کردند تا به پشت جبهه برای مداوا ببرند.

شب شد شاید شدت علاقه  یا ناراحتی بابت این اتفاق باعث شد او را در خواب ببینم که بدنش نورانی و نواری سفید رنگ درست در موضع جراحتش بسته شده بود که به طرفم می آمد.به شوخی به او گفتم محمّد باقر نور بالا می زنی!!!! به من جواب داد حمام بودم.

چند روزی گذشت تا این که از جاده خندق به اهواز منتقل شدیم  ناباورانه خبر شهادتش را شنیدیم. برای این که روحیه رزمندگان و دوستان شهید خراب نشود، خبر شهادتش را نگفته بودند.

آری محمد باقر دقایقی بعد از مجروحیتش در حالی که شهادتین بر زبان جاری کرد همچون مولایش حضرت سید الشهدا (ع) تشنه به شهادت رسید.روحش شاد

امروز به طور اتفاقی حدیث زیبای  امام جواد(ع) را دیدم که فرمود :

مرگ برای مومنین مثل حمام است.

یكى از شاگردان امام جواد (ع ) بیمار شده بود، در حدى كه بسترى شده بود و امید زنده ماندن نداشت ، امام جواد (ع ) با خبر شد، همراه جمعى از اصحاب به عیادت او رفت ، وقتى كه در بالین او نشست و احوال او را پرسید: او زار و زار گریه كرد و گفت : مى میرم چه كنم ؟مرگ در كار است.

امام جواد (ع ) به او فرمود: (اى بنده خدا تو كه از مرگ مى ترسى از این رو است كه نمى دانى مرگ چیست ، براى تو مثالى بزنم : اگر بدنت آلوده به چرك و كثافت باشد، و موجب زخمهاى پوستى بدن گردد و ناراحت شوى ، و بدانى اگر حمام بروى و شستشو كنى ، همه این چركها وآلودگی ها و زخم ها از بین مى رود، آیا میل دارى كه به حمام بروى ، یا میل ندارى ؟)

بیمار عرض كرد: البته دوست دارم كه هر چه زودتر، به حمام بروم و خود را از همه ناپاكی ها پاك نمایم .

امام جواد (ع ) فرمود: (مرگ براى مؤمنین همان حمام است و آن آخرین منزلگاه ، و مرحله شستشو و پاكسازى از آلودگی هاى گناه مى باشد، بنابراین اگر به سوى شادى رو آورده اى ، پس هیچ غم را به خود راه نده ).

بیانات گرم و پرمهر امام جواد (ع ) روحى تازه در كالبد آن بیمار بخشید و قلب و اعصاب او را آرام شد، و اندوهش به شادى و نشاط تبدیل گردد(1).

شهید محمد باقر فخری در دفترچه خاطراتم نوشت:

حضرت محمّد فرمودند : الدنیا مزرعه الاخره/ دنیا مزرعه ی آخرت است.

اسناد : (1) معانى الاخبار، شیخ صدوق ، ص 290

راوی خاطره : محمد حسین احسانی همرزم شهید - 25 مرداد 1394

نوع مطلب : خاطرات، 
برچسب ها : خاطرات شهید محمد باقر فخری شهرستان سرخه،
لینک های مرتبط :


پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
")}style="display:none">

ابزار وبلاگ

تماس با ما

Powered by WebGozar

جغرافیای محمد حسین احسانی

 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic