تبلیغات
جغرافیای محمد حسین احسانی - مطالب مهر 1393
 
جغرافیای محمد حسین احسانی
درباره وبلاگ


محمد حسین احسانی دانش آموخته کارشناسی ارشد جغرافیا با گرایش مطالعات ناحیه ای از دانشگاه شهید بهشتی تهران در سال 1374ودبیر جغرافیای متوسطه ( دوره دوم ) شهرستان سمنان علاقه مند به مباحث جغرافیا و آموزش این رشته هستم .امیدوارم این وبلاگ راهی به سوی یادگیری و گسترش دانش جغرافیا باشد.

مدیر وبلاگ : محمد حسین احسانی
دوشنبه 21 مهر 1393 :: نویسنده : محمد حسین احسانی
نوع مطلب : عکس های جغرافیایی، 
برچسب ها : منظره ی زیبا - پاییز،
لینک های مرتبط :
نوع مطلب : عکس های جغرافیایی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

تابش آفتاب و تأثیرآن بر ساختمان و محیط اطراف 
نور خورشید،همیشه برای ایجاد روشنایی طبیعی در ساختمان لازم است. ولی از آنجا که این نور در نهایت به حرارت تبدیل می شود،میزان تابش مورد نیاز برای هر ساختمان باید با توجه به نوع آن و شرایط اقلیمی محل آن تعیین شود.
بنابراین،شدت تابش آفتاب و حرارت حاصل از آن در یک نقطه از سطح زمین،به فاصله ای که پرتوی خورشید باید طی کند،ضخامت ابرو وضعیت آلودگی هوا بستگی دارد.به همین دلیل،شدت تابش آفتاب در یک محل با ارتفاع آن محل از سطح دریا متناسب است و در مناطق مرتفع،چون پرتوی خورشید فاصله ی کمتری از اتمسفر را طی می کند،حرارت بیشتری تولید می نماید.همچنین در ظهر محلی هر منطقه که خورشید در قائم ترین حالت خود نسبت به زمین آن محل قرار دارد و فاصله آن کمتر است،شدت تابش آفتاب بیشتر از صبح و عصر است که خورشید در مایل ترین حالت نسبت به زمین محل مورد نظر قرار دارد.
با توجه به مطالب فوق در می یابیم که شدت تابش آفتاب در هر نقطه از سطح زمین،به موقعیت خورشید نسبت به آن منطقه بستگی دارد.از آنجا که موقعیت خورشید به دلیل حرکت وضعی و دورانی زمین در ساعت ها ،روزها وفصل های مختلف متفاوت است،برای بررسی شدت تابش آفتاب بر سطوح مختلف و حرارت حاصل از آن باید موقعیت خورشید نسبت به محل مورد نظر در زمان های مختلف مشخص باشد. بدین منظور،در این قسمت موقعیت خورشید مورد بررسی قرارمی گیرد.
موقعیت خورشید
در هر نقطه از سطح زمین،مسیر حرکت خورشید در آسمان در روزهای مختلف سال متفاوت است.برای مثال ،حرکت خورشید نسبت به ساختمانی که در نیم کره شمالی و رو به جنوب قرارگرفته،بدین طریق است که در تابستان خورشید از شمال شرقی محوطه ی این ساختمان طلوع و در شمال غربی آن غروب می کند.در زمستان، طلوع خورشید از جنوب شرقی و غروب آن در جنوب غربی محوطه ساختمان مزبور صورت می گیرد و فقط در اول فروردین و اول مهر ماه،خورشید کاملاًًًًًًًًً از شرق طلوع کرده،در غرب غروب می کند.
موقعیت خورشید را در هر منطقه ودر هر زمان می توان به و سیله ی دو زاویه یکی ((زاویه تابش )) و دیگری ((جهت تابش )) مشخص کرد.زاویه تابش زاویه ای است که بین امتداد پرتوی خورشید و سطح افق تشکیل می شود و جهت تابش زاویه ای است که بین تصویر امتداد پرتو خورشید بر صفحه افق و شمال واقعی پدید می آید.(3-3)تغییرات روزانه و سالانه ی این دو زاویه به عرض جغرافیایی محل بستگی دارد. در بسیاری از کشورها،مقاذیر این دو زایه برای نقاط گوناگون و در زمان های مختلف محاسبه شده و به صورت جدول ها و منحنی هایی ارائه شده است. ولی چنانچه موقعیت خورشید براتی نقاط خاصی مورئ نظر باشد، آنها را می توان از طریق محاسبات ریاضی به دست آورد. 
اولین عامل موثر در محاسبه ی موقعیت خورشید ، زاویه ی چرخش خورشید است. این زاویه، زاویه ی است که بین دو صفحه ای که از خط استوا می گذرد و خطی که مرکز زمین و خورشید را به هم متصل می کند، ایجاد می شود و در طول سال از 23.5 درجه به طرف بالای صفحه ی استوا تا 23.5 درجه به طرف پایین صفحه ی استوا یعنی 47 درجه تغییر می یابد. دیگر عوامل موثر در تعیین زاویه ی تابش و جهت تابش، عرض جغرافیایی و زمان مورد نظر است. 
تابش آفتاب
به طور کلی، تابش آفتاب با ساطع شدن پنج نوع پرتو یک ساختمان را تحت تأثیر قرار می دهد. این پنج نوع پرتو به ترتیب اهمیت عبارتند از:
پرتو مستقیم با طول موج کوتاه
پرتو پراکنده از آسمان با طول موج کوتاه   شرایط اقلیمی و خصوصیات آب و هوایی شرایط اقلیمی و خصوصیات آب و هوایی
سلسله جبال البرز و زاگرس نواحی مرکزی ایران را از دریای خزر در شمال و جلگه بین النهرین در غرب جدا می کنند . 
 
نیز به صورت منفرد در مرکز و شرق ایران وجود دارند از جمله کوه تفتان ، شیر کوه و ...
کوهستان های غربی که دامنه های غربی رشته کوههای فلات مرکزی ایران و سراسر کوههای زاگرس را در بر می گیرد از مناطق سردسیر کشور به شمار می آیند .
کلیات آب و هوایی این منطقه به شرح زیر می باشد :
• •
سرمای شدید در زمستان و هوای معتدل در تابستان
• •
اختلاف بسیار زیاد درجه حرارت هوا بین دمای شب 
و روز
• • بارش برف سنگین
• •
رطوبت کم هوا
میانگین دمای هوا در گرم ترین ماه سال در این اقلیم بیش از 10 درجه سانتی گراد و متوسط دمای هوا در سردترین ماه سال کمتر از 3- درجه سانتی گراد می باشد .
نوسانات دمایی در طی شبانه روز نیز در نواحی کوهستانی بیشتر است . در این اقلیم دره ها در فصل تابستان بسیار گرم و در زمستان معتدل اند . مقدار تابش آفتاب در فصل تابستان در این منطقه زیاد و در زمستان بسیار کم است . زمستان ها طولانی ، سرد و سخت بوده و تا چند ماه از سال ، زمین پوشیده از یخ ، و بهار کوتاه مدت است و زمستان و تابستان را از هم جدا می کند. سرما از اوایل آذر ماه شروع می شود و کم و بیش تا اواخر فروردین ادامه می یابد . در سراسر این منطقه از آذربایجان گرفته تا استان فارس ، زمستان ها به شدت سرد می باشد .
در این نواحی ، میزان بارندگی در تابستان کم و در زمستان زیاد است و بیشتر به صورت ریزش برف می باشد . برف های پیاپی بیشتر قله ها را می پوشاند . در ارتفاعات بالای 3000 متر همواره برف وجود دارد و این کوهستان ها سرچشمه رودخانه ها و قنات ها در کشور محسوب می شوند .
بارش برف در نواحی شمال و شمال غربی منطقه بیش از نواحی جنوب غربی آن است . علی رغم بارندگی فراوان ، رطوبت در این اقلیم کم می باشد . همچنین سلسله جبال غربی همانند سدی مانع از نفوذ هوای مرطوب مدیترانه به داخل فلات ایران می شوند و رطوبت هوا را تنها در دامنه های خود نگاه می دارند . برخلاف نواحی شمال ایران و سواحل دریای خزر که غلظت هوا به دلیل پستی زمین و بارش زیاد است در اقلیم سرد ، این غلظت کمتر بوده و همین امر میزان استفاده از تهویه طبیعی هوا را کاهش می دهد .
فرم بنا
برودت بسیار میانگین دمای هوا در گرم ترین ماه سال در این اقلیم بیش از 10 درجه سانتی گراد و متوسط دمای هوا در سردترین ماه سال کمتر از 3- درجه سانتی گراد می باشد .
نوسانات دمایی در طی شبانه روز نیز در نواحی کوهستانی بیشتر است . در این اقلیم دره ها در فصل تابستان بسیار گرم و در زمستان معتدل اند . مقدار تابش آفتاب در فصل تابستان در این منطقه زیاد و در زمستان بسیار کم است . زمستان ها طولانی ، سرد و سخت بوده و تا چند ماه از سال ، زمین پوشیده از یخ ، و بهار کوتاه مدت است و زمستان و تابستان را از هم جدا می کند. سرما از اوایل آذر ماه شروع می شود و کم و بیش تا اواخر فروردین ادامه می یابد . در سراسر این منطقه از آذربایجان گرفته تا استان فارس ، زمستان ها به شدت سرد می باشد .
در این نواحی ، میزان بارندگی در تابستان کم و در زمستان زیاد است و بیشتر به صورت ریزش برف می باشد . برف های پیاپی بیشتر قله ها را می پوشاند . در ارتفاعات بالای 3000 متر همواره برف وجود دارد و این کوهستان ها سرچشمه رودخانه ها و قنات ها در کشور محسوب می شوند .
بارش برف در نواحی شمال و شمال غربی منطقه بیش از نواحی جنوب غربی آن است . علی رغم بارندگی فراوان ، رطوبت در این اقلیم کم می باشد . همچنین سلسله جبال غربی همانند سدی مانع از نفوذ هوای مرطوب مدیترانه به داخل فلات ایران می شوند و رطوبت هوا را تنها در دامنه های خود نگاه می دارند . برخلاف نواحی شمال ایران و سواحل دریای خزر که غلظت هوا به دلیل پستی زمین و بارش زیاد است در اقلیم سرد ، این غلظت کمتر بوده و همین امر میزان استفاده از تهویه طبیعی هوا را کاهش می دهد
فرم بنا
برودت بسیار زیاد هوا در بخش عمده ای از سال ، در نواحی سرد و کو هستانی باعث شده است تا حداکثر استفاده از تابش آفتاب ، بهره گیری از نوسان روزانه دما ، حفظ حرارتی و جلو گیری از باد سرد زمستانی در فضاهای مسکونی امری ضروری گردد . لذا فرم بنا در جهت مقابله با سرمای شدید طراحی و اجرا می شود . در ادامه ، به توضیح خصوصیات کلی فرم بنا در این اقلیم خواهیم پرداخت .
هوا در بخش عمده ای از سال ، در نواحی سرد و کو هستانی باعث شده است تا حداکثر استفاده از تابش آفتاب ، بهره گیری از نوسان روزانه دما ، حفظ حرارتی و جلو گیری از باد سرد زمستانی در فضاهای مسکونی امری ضروری گردد . لذا فرم بنا در جهت مقابله با سرمای شدید طراحی و اجرا می شود .

http://www.cloob.com منبع

نوع مطلب : مقالات جغرافیایی، 
برچسب ها : تابش آفتاب - اثر بر ساختمان ها و محیط،
لینک های مرتبط :
یکشنبه 13 مهر 1393 :: نویسنده : محمد حسین احسانی
نوع مطلب : مقالات جغرافیایی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

شاید انتشار کتاب جدید رابرت دی کاپلان با نام " انتقام جغرافیا" در یازدهمین سالگرد حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر تصادفی

 نباشد. 

کاپلان که خیلی از تحلیلگران فعلی عرصه سیاست در آمریکا خود را شاگرد وی می دانند ( از جمله فریدمن) تا مقام مشاورت وزیر دفاع آمریکا بالا رفته و با همه جزئیات تفکرات حاکم بر طراحان دفاعی آمریکا کاملاً آشنا است. بنابراین کتاب جدید وی با اهمیت زیادی تلقی می شود و شاید به عنوان کتاب درسی برای مسئولان آمریکائی قلمداد شود که واقعیت های ژئوپلیتیکی و جغرافیائی چند قرن گذشته را از یاد برده اند و یا تحت تاثیر ملاحظات سیاسی مایل به یادآوری نیستند.
عنوان کتاب احتمالاً تداعی کننده این واقعیت است که محیط های جغرافیائی از کسانی که حقایق سرزمینی را نادیده گرفته اند, انتقام گرفته و آنها به قیمت جانشان این هزینه ها را پرداخته اند. آمریکائی ها در حالی در سال ۲۰۰۱ به دنبال انتفام گیری از اسامه بن لادن و پیروانش که به زعم آنها در حملات ۱۱ سپتامبر دست داشت به افغانستان حمله کردند که اصلاً یادشان نبود افغان ها به دلیل این که کشورشان جغرافیای خاصی دارد همواره باعث شکست مهاجمان شده اند.
حتی انگلیسی ها در قرون هجده و نوزده نتوانستند این کشور را کاملاً مستعمره خود کنند و تنها نفوذ اندکی در آن کشورداشتند. افغان ها با استفاده از ژئوپلیتیک کشورشان راه شکست مهاجمان را خوب بلدند. آمریکایی ها در پائیز سال ۲۰۰۱ و موقع حمله به افغانستان از این حقیقت تاریخی چیزی به یاد نداشتند.
کاپلان در کتابش اول به سرنوشت کسانی می پردازد که به جغرافیا و ژئوپلیتیک در طول تاریخ بی توجه بوده اند. وقتی ناپلئون بناپارت در ۲۴ ماه ژوئن سال ۱۸۱۲ مرزهای شرقی لهستان را با ۵۰۰ هزار نیرو می شکست و به سوی مسکو میراند , با خود فکر نمیکرد که هنورز شش ماه نشده آخرین سربازفرانسوی به پاریس باز خواهد گشت. شکست خورده و پریشان. از هر ۳ سرباز مهاجم تنها یک نفرزنده توانست از سرمای هراسناک روسیه فرار کند. جفرافیای خشن روسیه و نبود آذوقه و طولانی بودن راه های ارتباطی همگی باعث شکست مفتضحانه ارتش بزرگ ناپلئون گردید .
 
از این دست در تاریخ زیاد هستند و کاپلان ازگفتنشان باز نمی ماند. شکست اسکندر در هندوستان , کموجیه در صحرای آفریقا و این اواخر هیتلر در روسیه ( که از سرنوشت ناپلئون در ۱۳۰ سال قبل ازحمله نازی ها به شوروی در ۲۲ ژوئن سال ۱۹۴۱درس نگرفت) و آمریکایی ها در ویتنام که در محیطی جنگلی و مرطوب گیر افتاده بودند , همگی انگار یادآوری درس توسط استادی مجرب برای شاگردان فراموشکاری است که عادت دارند همیشه به درس های تاریخی اهمیت ندهند و شکست را عین مرگ تنها نصیب دیگران بدانند و زندگی جاودان برای خود را طبیعی فرض کنند.
البته کاپلان مهاجمانی را به یاد می آورد که توانستند بر دشواری های جغرافیائی سرزمین های بیگانه غالب آیند و این جز همراهی کسانی از کشور مورد حمله با مهاجمان میسر نبوده است. کورتز مهاجم اسپانیائی برای استیلا بر آمریکای جنوبی و محو تمدن های درخشان مایا و آزتک به کمک افراد بومی نیاز داشت. همراه کردن بخش اندکی از مردم بومی هم نیازمند دانشی است که احتمالاً انگلیسی ها درطول قرون متمادی تجربیات استعماری خود آن را به خوبی یاد گرفته اند در حالی که آمریکائیان به کلی از آن بی بهره هستند
انتشار کتلاب کاپلان در این شرایط احتمالاً پیام مهمی برای تصمیم گیران آمریکائی دارد و ان بازخوانی مجدد تاریخ ایران و مرور دوباره جغرافیای این کشور است. وی در کتابش ایران را نخستین ابرقدرت جهان می نامد و در مصاحبه با رسانه های مختلف بر این نظرش تاکید دارد. به نظر کاپلان مهمترین مزیت ایران در منطقه خاورمیانه آن است که بر خلاف کشورهای دیگر منطقه نقشه کشور ایران طبیعی و منطبق با بخش اعظم فلات ایران است. به گفته وی حتی کشور بزرگ عربستان که بخش اعظم شبه جزیره عربستان را در کنترل دارد , کشوری میداند که بیش از آنکه نتیجه واقعیت های جغرافیائی باشد حاصل توافقات پشت پرده و بده بستانها سیاسی بوده است. عربستان مستقیماً به هیچ دریای آزادی راه ندارد. سواحل عربستان در دریا سرخ و بندرجده تنها ازطریق باب المندب و کانال سوئز به دریاهای آزاد مرتبط هستند و کشتی های سعودی در بنادر خلیج فارس , تنها بعد ازعبور از تنگه هرمز( که ایران بر آن تسلط کامل دارد) می توانند به دریای آزاد برسند. بقیه کشورهای دیگر منطقه هم وضعیتی کمابیش این چنینی دارند. ایران از نظر جغرافیائی به نظر کاپلان کاملاً طبیعی و قابل دفاع است. منابع انرژی در نقاط مختلف آن گسترده هستند و این گونه نیست که با اشغال برخی استانها و یا قسمت های کشور بقیه دیگر نتوانند دفاع و مقاومت را ادامه دهند.
با این که کتاب کاپلان برخی آموزه های خوبی برای سیاستمداران آمریکائی در بر دارد با اینحال در بعضی صفحات پر از تکرار برخی محفوضات ذهنی نویسنده است که دلیل محکمی برای اثباتشان ارائه نداده است. کاپلان در کتابش , نیروی اتحاد و همگرائی بین کشورهای مختلف و یا بخش های جدا افتاده را واقعیتی میداند که جای بحث ندارد. این در حالی است که هنوز از فروپاشی شوروی سابق و یوگسلاوی و چک اسلاواکی مدت زمان زیاد نمیگذرد و هم اکنون در اغلب کشورهای اروپائی جنبشهای تجزیه طلبانه قوی وجود دارد.به احتمال زیاد اکثریت اسکاتلندی ها در رفراندوم سال ۲۰۱۴ به استقلال این کشور رای خواهند داد و در آن صورت اصل همگرائی سیاسی کشورهای مختلف که کاپلان در کتابش آن را حقیقی مسلم می داند زیر سئوال و تردید قرار خواهد گرفت.
کاپلان تحت تاثیر برخی نویسندگان غربی نظیر Herbert Adams Gibbons با اطمینان کامل اظهار داشته که قدرت های آسیائی هیچ گاه نخواهند توانست حتی بربخشی از اروپا مسلط بشوند. ظاهراً کاپلان استیلای مسلمانان عثمانی را بر بخش های عظیم از خاک اروپا در قرون گذشته فراموش کرده است ویا حتی از خاطر برده که مسلمانان سال ها بر اندلس حاکمیت داشتند وهنوز آثار معماری اسلامی را در آن مناطق می توان مشاهده کرد. . حضور جمعیت عظیم مسلمان درشبه جزیره بالکان و کشورهای اروپای شرقی یادگار دوران استیلای مسلمانانی هستند که از آسیا براروپا هجوم آورند. این مسلمانان بودند که اروپائیان را از قسطنطنیه و در حقیقت آسیا راندند. البته قبل از ترکان عثمانی مسلمان , این مغولان آسیائی بودند که گاهی حملاتشان را تا مسکو هم ادامه می دادند.
کتاب جدید کاپلان به نظر می رسد بیش تر برای آمریکائی نوشته شده که رهبرانش باید خود را برای سیاستی بیش تر منطقه ای و انزواگرایانه تری آماده کنند. به نوشته کاپلان اولین کاری که رهبران و تصمیم گیران در کاخ سفید باید انجام دهند این است که به دنبال دشمن تراشی نباشند. به عنوان مثال وی از جنگ های بیهوده با اسپانیا در سال ۱۸۹۸ و ژاپن در دهه ۱۹۳۰ و صد البته ویتنام در دهه ۱۹۶۰ یاد کرده است. به نظر کاپلان این جنگ ها قابل پیشگیری بودند و دربرخی موارد نظیر ویتنام این خود واشنگتن بود که به دنبال بهانه ای برای شروع جنگ بود و حادثه خلیج تونکن که طی آن به ناوشکن آمریکائی حمله شده بود و واشنگتن در پی تنبیه عاملان آن وارد جنگ با ویتنام شد , افسانه ای بیش نیست. از اینها گذشته کاپلان به رهبران آمریکا توصیه میکند که آینده کشورشان را در همکاری با همسایگان نزدیک در آمریکای لاتین و مرکزی جستجو کنند تا اینکه از دوستان خود در برخورد های دریائی با چین در کرانه غربی اقیانوس آرام حمایت نمایند.
شاید مهم ترین پیام کتاب جدید کاپلان " انتقام جغرافیا" این باشد که دوباره یاد بگیریم تاریخ و جغرافیا دو درسی هستند که آنها را نباید از هم جدا خواند. سیاست یعنی تصور فرهنگ و آدم ها در مناطقی با مشخصاتی خاص , به عبارت دیگر درک انطباق فرهنگ مردمی که در جغرافیای خاصی زندگی می کنند با مشخصات اقلیمی سرزمینشان.
مطالعه همزمان و هم آهنگ تاریخ و جغرافیا احتمالاً پیام مهم این کتاب است. لحن کتاب نشان دهنده آن است که کاپلان انتظار ندارد سیاستمداران آمریکا در آینده نزدیک بتوانند مقولات تاریخ و جغرافیا را توامان درک کنند. هر قدر تصمیم گیران آمریکائی با جغرافیا آشنا تر باشند ( دراین خصوص هم تردید وجود دارد) به همان اندازه از درک خصوصیات فرهنگی و دینی و مذهبی مردم دیگر کشورها عاجزند.

http://www.siasatema.comlkfu   :منبع

نوع مطلب : مقالات جغرافیایی، 
برچسب ها : انتقام جغرافیا - ژئوپلیتیک،
لینک های مرتبط :
یکشنبه 13 مهر 1393 :: نویسنده : محمد حسین احسانی

وضع ما در برابر دام های شیطان چگونه است ؟


مردی کنار بیراهه ای ایستاده بود. ابلیس را دید که با انواع طناب ها به دوش در گذر است. کنجکاو شد و پرسید: ای ابلیس، این طناب ها برای چیست؟ جواب داد: برای اسارت آدمیزاد. طناب های نازک برای افراد ضعیف النفس و سست ایمان، طناب های کلفت هم برای آنانی که دیر وسوسه می شوند..

سپس از کیسه ای طناب های پاره شده را بیرون ریخت و گفت: اینها را هم انسان های با ایمان که راضی به رضای خدایند و اعتماد به نفس داشتند، پاره کرده اند و اسارت را نپذیرفتند..

مرد گفت: طناب من کدام است ؟ ابلیس گفت: اگر کمکم کنی که این ریسمان های پاره را گره زنم، خطای تو را به حساب دیگران می گذارم. مرد قبول کرد. ابلیس خنده کنان گفت: عجب، پس با این ریسمان های پاره هم می شود انسان هایی چون تو را به بندگی گرفت.


وضع ما در برابر دام های شیطان

شخصی در خواب شیطان را دید و از او پرسیده بود دامی که برای من گذاشتی چیست؟ و شیطان در پاسخ گفت تو احتیاج به دام نداری.

اما اگر فرض کنیم که حال ما این گونه است كه خیلی خودساخته و تربیت‌‌شده هستیم، خطر این‌که شیطان برای ما دامی متناسب با ما درست کند کم نیست.

این گونه نیست که یا شیطان به ما رحم کند و بگوید تو را معاف کردم! یا ما آن قدر قدرت داشته باشیم که حتماً بر شیطان غالب شویم!

لغزش‌هایی که از کسانی می‌بینیم که به هیچ وجه انتظار آن را نداریم از این جهت است که شیطان از ده‌ها سال پیش آرام آرام زمینه‌ لغزش‌ها را برای آن‌ها فراهم کرده است. اما ابتدا نیامده به انسان بگوید که این کار را انجام بده، تا او هم متوجه بشود و به  او بگوید: خدا تو را لعنت کند من چنین کاری نمی‌کنم

شیطان آن قدر زمینه را آرام آرام فراهم می‌کند تا می‌رساند به آن جایی که دیگر انسان نمی‌تواند انجام ندهد، او خود را در چنگال شیطان می‌بیند. ما باید بیشتر از این بیمناک باشیم

مهمترین سلاح شیطان

شیطان از راه های مختلفی انسان ها را مورد تهاجم قرار می دهد ،مهم ترین سلاح شیطان و اولین راه نفوذ او ،اغفال انسان ها  می باشد ،یعنی شیطان در مرحله اول می کوشد تا انسان را از خطر ضرر غافل کندچون وقتی انسان از خطر چیزی غافل شد به آسانی به آن مبتلا می شود

شیطان برای رسیدن به هدف خود که همانا گمراه کردن انسان ها است با صبر و حوصله هدف خود راه دنبال می کند و با گام های آهسته و هدفمند به جلو می رود 

انحرافات ، به شکل تدریجی  ایجاد می شود 

گام های شیطانی اشاره به یک مسئله دقیق تربیتی دارد و آن این است که انحرافها غالبا به طور تدریجی در انسان نفوذ می کند،وسوسه های شیطانی معمولا انسان راقدم به قدم و به تدریج در پشت سر خود به سوی پرتگاه می کشاند 

اجابت به دعوتی شیطانی

قرآن از گفتار شیطان نقل می کند: « من سلطه ای بر شما نداشتم جز این که شمارا دعوت نمودم و شما دعوت مرا اجابت نمودید .»(سوره ابراهیم 

پس چرا ما انسان ها باید این گونه دعوت شیطان را اجابت کرده و با افکار شیطانی دنیا و آخرت خود را به آتش بکشیم ؟!

شیطان آن چنان زمینه‌ها را برای انسان فراهم می‌کند که او را فریب بدهد، و انسان را توجیه کند که حتی گاهی لباس واجب شرعی هم به کار خلافش می پوشاند که این کار واجب شرعی است

سیاست گام به گام شیطان

چون انسان دارای فطرت پاک و توحیدی است ، ارتکاب به گناه برایش مشکل است و در ابتدای امر ، حتی ارتکاب به آن ‏برایش غیرممکن به نظر می‌رسد

شیطان چون از فطرت پاک آدمی آگاه است ، بصورت گام به گام و تدریجی شروع به کار می‌کند ، تا بتدریج فرد را آماده ی انجام گناهان کبیره و ‏حتی کفر و ارتداد و بدعت گزاری و ... نماید. بنابراین دعوت به گناهان از سوی او ، از گناهان کوچک و گاه از انجام مکروهات و ترک مستحبات آغاز می‌شود ، تا انسان را به گناهان صغیره و ‏تکرار آن و رسیدن به کبائر و بالاخره سست کردن عقاید فرد و کفر و ارتداد بکشاند . او گناهان را در نظر فرد کوچک و زیبا جلوه می‌دهد و ‏ترس از عذاب را از یادش می‌برد ، تا آرام ‌آرام او را در مرداب گمراهی فرو برد‏.

واضح است که وسوسه‌گری و جنگ بی پایان شیطان با انسان ادامه دارد . اگر او از یکی از راههای گمراه کردن انسان که در پیش گرفته ، ناامید ‏شود ، راه دیگری بر می‌گزیند و آنقدر در هدف خود که همانا به گمراهی کشاندن افراد می‌باشد ، مداومت می‌کند تا به هدفش نایل شود . او مصمم ‏است و جدی و مستمر عمل می‌کند ، تا بالاخره انسان را رهسپار دوزخ کند‏

 

توجیهاتی در لباس واجب شرعی

شیطان آن چنان زمینه‌ها را برای انسان فراهم می‌کند که او را فریب بدهد، و انسان را توجیه کند که حتی گاهی لباس واجب شرعی هم به کار خلافش می پوشاند که این کار واجب شرعی است.

او انسان را در یک دامی می اندازد که افتادن همانا و نابود شدن و سوختن آخرتش همان .

 سوگند به خدا که به سوی امت های پیش از تو رسولانی فرستادیم. اما شیطان اعمالشان را برایشان آراست و امروز هم سرپرستشان هم اوست و مجازات دردناکی برای آنهاست.سوره ی نحل ، 63

زینت یعنی هر چیز زیبا و دوست داشتنی که به چیز دیگری ضمیمه می شود و به آن زیبایی می بخشد و مرغوب و محبوبش قرار می دهد، به گونه ای که طالب زینت به طمع رسیدن به آن حرکت می کند و از فواید یا ضررهایش بهره یا خسران می برد

معرفی دام های شیطان

دام های شیطان برای اغواگری و فریب انسان یکی وسوسه است. خداوند در سوره (اعراف ، آیه 20) و در آیه (120 ،سوره طه) این مورد را بیان می کند :

«پس شیطان او را وسوسه کرد و گفت: ای آدم، آیا تو را به درخت جاودانگی و مُلکی که زایل نمی شود راه نمایم؟»

و در سوره (ناس ، آیه 5 ) می فرماید : « که درون سینه انسانها وسوسه می کند.

راه دیگر فریب کاری شیطان تزیین است، بدین معنا که ابتدا زینت می دهد و بعد از اینکه زینت داده شد وسوسه می کند و تمایل درونی انسان را به سوی آن تحریک می کند. در قرآن کریم تزیین هم به خداوند نسبت داده شده و هم به شیطان.

« هر حکم و فکر و عملی را که فطرت پس زند و به مخالفت با آن برخیزد القائات شیطانی است: و یاد کن هنگامی را که شیطان اعمال آنان را برایشان بیاراست.» (انفال ، 28)

در آیه 39 سوره حجر آمده است : « من هم گناهانشان را در زمین برایشان می آرایم و همه را گمراه خواهم ساخت

و سوره فاطر آیه 8 می فرماید : « آیا آن کس که زشتی کردارش برای او آراسته شد و آن را زیبا می بیند (مانند مؤمن نیکوکار است)

هر حکم و فکر و عملی را که فطرت پس زند و به مخالفت با آن برخیزد القائات شیطانی است: و یاد کن هنگامی را که شیطان اعمال آنان را برایشان بیاراست.

و آیه 212 سوره بقره : « زندگی دنیا در چشم کافران آراسته شده است.

در آیه 63 سوره نحل خاطر نشان می سازد که با کمال تعجب هر چند دخترکشی زشت است و عاطفه هر انسانی از آن تنفر دارد و لیکن هوای نفس و شیطان می تواند زشتی ها را در قالب رسوم خرافی و تعصب های غلط اعتقادی بر انسان جلوه دهد و قباحت فعل را سبک نماید..

از این رو می گوید: به خدا سوگند ما پیش از تو پیامبرانی به سوی امت های پیش فرستادیم. ولی شیطان اعمالشان را در نظر آنها زینت داد و منطقی نمود. آن گاه می گوید، مشرکان امت تو نیز دنباله رو منحرفین پیشین هستند و شیطان امروز راهنما و سرپرست آنهاست و  برای ایشان عذاب دردناکی است..

 

نتیجه گیری

در یک جمع بندی برای آنکه بتوانیم از شیطان خود را حفظ کرده و در امان بمانیم نسخه ی نهایی می توان این باشد که 

اول باید فکر کنیم ببینیم جایگاه ما کجاست و چه کارهایی از عهده‌ی ما بر می‌آید، و در بین کارهایی که می‌توانیم انجام بدهیم، بررسی كنیم و آن چه كه مهم‌تر است آن را مقدم بداریم. این مرحله‌ی تشخیص وظیفه است.

اما مرحله دوم کسب آمادگی برای انجام وظیفه است که آن یک عمر خودسازی نیاز دارد ، و الا شیطان انسان را فریب می‌دهد و انسان را به راه‌هایی که هیچ گمان او نمی‌رود و خود شیطان می‌خواهد ، می‌کشاند.

 

گرد آوری : زهرا اجلال

بخش دین تبیان


منابع :

سایت آیت الله مصباح یزدی

سایت حوزه

سایت پرسمان

 

http://www.tebyan.net:منبع

نوع مطلب : پندنامه، 
برچسب ها : دام ها -شیطان،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 10 مهر 1393 :: نویسنده : محمد حسین احسانی

هركه دل به دنیا بندد ، به سه خصلت دل بسته است:

1- اندوهی كه پایان ندارد.

2- آرزویی كه بدست نیاید.

3- امیدی كه به آن نرسد.


نوع مطلب : پندنامه، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 10 مهر 1393 :: نویسنده : محمد حسین احسانی
نوع مطلب : پندنامه، 
برچسب ها : نصیحت-مولانا-پند و اندرز،
لینک های مرتبط :


پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
")}style="display:none">

ابزار وبلاگ

تماس با ما

Powered by WebGozar

جغرافیای محمد حسین احسانی