تبلیغات
جغرافیای محمد حسین احسانی - مطالب فروردین 1394
 
جغرافیای محمد حسین احسانی
درباره وبلاگ


محمد حسین احسانی دانش آموخته کارشناسی ارشد جغرافیا با گرایش مطالعات ناحیه ای از دانشگاه شهید بهشتی تهران در سال 1374ودبیر جغرافیای متوسطه ( دوره دوم ) شهرستان سمنان علاقه مند به مباحث جغرافیا و آموزش این رشته هستم .امیدوارم این وبلاگ راهی به سوی یادگیری و گسترش دانش جغرافیا باشد.

مدیر وبلاگ : محمد حسین احسانی
شنبه 29 فروردین 1394 :: نویسنده : محمد حسین احسانی
نوع مطلب : پندنامه، 
برچسب ها : بخشش،
لینک های مرتبط :

سبد را مقابل خود با بخشش نگه دارید

یك وقت جلوی شما یك سبد سیب می آورند

شما اول برای كناریتان برمی دارید،

دوباره بعدی را به كناری ترین،

دقّت كنید تا زمانی كه برای دیگران بر می دارید

سبد مقابل شما می ماند

 ولی حالا تصوّر كنید همون اول برای خود بردارید،

میزبان سبد را به طرف نفر بعد می برد!

 نعمت های خدا این طور است،

سبد را مقابل خود با بخشش نگه دارید.

منبع : http://haramonline88.blogfa.com

نوع مطلب : پندنامه، 
برچسب ها : معجزه کلمات- پندنامه،
لینک های مرتبط :

با سلام بر شهدا و همه نیکان عالم

در سه دهه گذشته و قبل از آن در بین دانش آموزان  سرخه ای رسم بود که برای مطالعه به خصوص ایام امتحانات به کوچه باغات یا در مسیر جریان آب کشاورزی در مجاور مزارع که فضایی سرسبز با هوایی مطبوع و خلوت داشت  با پای پیاده یا دوچرخه می رفتند. یادشان به خیر شهیدان عبدالله اسلامی و سعید حسنان عصر یک روز بهاری برای مطالعه به منطقه شرق سرخه به نام رودخانه و سنگلج رفتیم دوچرخه ام را در پای درختی گذاشتم و هر یک با فاصله مشغول مطالعه شدیم. هنگامی که می خواستیم برگردیم دو چرخه ام را هر چه گشتم پیدا نکردم. این دو شهید به کمک هم به صورت پنهانی آن را بالای درختی گذاشته و پنهان کرده بودند !

به کمک همدیگر آن را پایین آوردیم و آن ها با این کارمی خواستند شوخی کرده باشند و خستگی مطالعه از تنمان بیرون رود. خلاصه کلی خندیدیم و آن خاطره بود که برای همیشه ماند.

شهید عبدالله اسلامی از نظر درسی یک سال از حقیر بالاتر بود وبا شهید سعید حسنان همکلاس بودم.این دو شهید در یک محله زندگی می کردند.

شهید اسلامی از هوش بالایی برخوردار بود و از دانش آموزان درسخوان و زرنگ کلاس به شمار می رفت و هر ساله با نمرات عالی در خرداد ماه قبول می شد.

خدا روح شهدا را شاد فرماید.محمد حسین احسانی

نوع مطلب : جغرافیای شهرستان سرخه، 
برچسب ها : شهیدان، عبدالله اسلامی، سعید حسنان، شهرستان سرخه،
لینک های مرتبط :
شنبه 15 فروردین 1394 :: نویسنده : محمد حسین احسانی

ساعت‌های آفتابی‌

 

  چگونه گذشتگان از سایه‌ها زمان را می‌سنجیدند؟ انواع ساعت‌های آفتابی اصول و ساخت آنها چگونه است؟ در این مقاله همه چیز درباره مفاهیم ابتدایی ساعت‌های آفتابی و ساخت و استفاده از آنها شرح داده شده است (همراه با نمودار تعدیل زمان قابل استفاده برای سراسر ایران).

     اصول حاکم بر همه ساعت‌های آفتابی خیلی ساده‌تر از آن است که اغلب مردم فکر می‌کنند و هدف این مقاله آن است که این اصول را توضیح دهد و برخی فرمول‌های مفید را عرضه کند. امیدواریم این مقاله شما را تشویق کند تا چند ساعت آفتابی آزمایشی برای خودتان درست کنید. هیچ لزومی ندارد که این ساعت‌های آفتابی پیچیده و دائمی باشند. آنها می‌توانند موقتی باشند. آزمایش با طرح‌های ساده، جالب است و بسیار خوشایند است که ببینیم ابزارهای ساده‌ای که ساخته‌ایم زمان را با دقت نشان می‌دهند. شاید این ما را به‌ساختن ساعت‌های آفتابی دیگر با مصالح دائمی‌تری بکشاند. استفاده از وسایل طبیعی برای نشان دادن مفهومی بنیادی مثل زمان بسیار جذاب است. این پند را هم هرگز فراموش نکنید .ایام عزیز عمر دریاب! برای این که دریابیم ساعت‌های آفتابی چطور کار می‌کنند باید چرخش زمین و مدار آن به‌دور خورشید را در نظر بگیریم.

زمین‌حول محوری گذرنده از قطب شمال و قطب‌جنوب‌می‌چرخد و در ۲۳ ساعت و ۵۶ دقیقه و ۱/۴ ثانیه یک دور کامل می‌زند. همه نقاط روی زمین هم طی این مدت یک دور کامل می‌زنند. باید بفهمیم چرا طول شبانه‌روز که ۲۴ ساعت است به‌اندازه یک دور چرخش زمین نیست. زمین همچنین در‌مداری‌حول خورشید در فاصله تقریبی ۱۵۰ میلیون‌کیلومتر می‌گردد. در طول یک سال مدار کامل را طی می‌کند و صفحه حرکت آن صفحه دایره`‌البروج نامیده می‌شود. محور چرخش زمین همیشه در یک راستا باقی می‌ماند. بقیه در ادامه ی مطلبادامه مطلب


نوع مطلب : مقالات جغرافیایی، 
برچسب ها : ساعت آفتابی، شاخص،
لینک های مرتبط :


پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
")}style="display:none">

ابزار وبلاگ

تماس با ما

Powered by WebGozar

جغرافیای محمد حسین احسانی