تبلیغات
جغرافیای محمد حسین احسانی - مطالب دی 1394
 
جغرافیای محمد حسین احسانی
درباره وبلاگ


محمد حسین احسانی دانش آموخته کارشناسی ارشد جغرافیا با گرایش مطالعات ناحیه ای از دانشگاه شهید بهشتی تهران در سال 1374ودبیر جغرافیای متوسطه ( دوره دوم ) شهرستان سمنان علاقه مند به مباحث جغرافیا و آموزش این رشته هستم .امیدوارم این وبلاگ راهی به سوی یادگیری و گسترش دانش جغرافیا باشد.

مدیر وبلاگ : محمد حسین احسانی
یکشنبه 27 دی 1394 :: نویسنده : محمد حسین احسانی
نوع مطلب : پندنامه، 
برچسب ها : شرافت - شریف -انسان،
لینک های مرتبط :
یکشنبه 27 دی 1394 :: نویسنده : محمد حسین احسانی

تو باشرافتی اگر

 آبروی دیگران را مانند آبروی خودت محترم بدانی.

 تو آزادی، اگر

 خودت را کنترل کنی، نه دیگران را

 تو مهربانی، اگر

 وقتی دیگران مرتکب اشتباهی می شوند، آن ها را ببخشی.

 تو شادی، اگر

 گُلی را ببینی و بخاطر زیباییش خدا را شکر کنی.

 تو ثروتمندی، اگر

 بیش از آنچه نیاز داری نداشته باشی.

 و دوست داشتنی هستی، اگر

 دردهایت تو را از دیدن دردهای دیگران کور نکرده باشد

 اگر چنین است

 به بزرگیت افتخار کن

نوع مطلب : پندنامه، 
برچسب ها : شریف،
لینک های مرتبط :

خواستند او را بفروشند که برده شود،پادشاه شد...

خواستند محبّتش از دل پدرخارج شود، محبّتش بیشتر شد...

از نقشه های بشر نباید دلهره داشت...

چرا که اراده ی خداوند بالاتراز هر اراده ای است...

یوسف می دانست، تمام درها بسته هستند،

 اما به خاطر خدا ؛حتّی به سوی درهای بسته هم دوید...

و تمام درهای بسته برایش باز شد...

اگر تمام درهای دنیا هم به رویت بسته شد،

به دنبال درهای بسته برو

چون خدای "تو"و "یوسف" یکی است.......نوع مطلب : پندنامه، 
برچسب ها : خدا - یوسف،
لینک های مرتبط :
شنبه 19 دی 1394 :: نویسنده : محمد حسین احسانی
نوع مطلب :
برچسب ها : خدا - یوسف،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 17 دی 1394 :: نویسنده : محمد حسین احسانی

دهانه آتشفشانی در قلب شهر

Cerro de Xico یا تپه ی ژیکو در جنوب شهر مکزیکو سیتی در منطقه ی آتشفشانی Chichinautzin قرار دارد. تپه ی ژیکو در واقع یک تپه نیست و بر اساس عکس های هوایی یک حلقه ی زیبا از سنگ آتشفشانی tuff است که بر اثر برخورد ماگما با آب در وسط دریاچه ی چالکو (chalco) به وجود آمده که همچنان آثار باقی مانده ی این دریاچه اطراف این دهانه دیده می شود. با توجه به این که در 40 کیلومتری جنوب شهر قرار دارد، پیشرفت خزنده ی شهر دارد این دهانه ی آتشفشانی را محاصره می کند. البته داخل آن به لطف دیواره ی سنگی اش هم چنان برای کشاورزی استفاده می شود.برای مدت مدیدی شهر و اطراف آن مثل بیش تر مکزیک که زیر آب بوده، در زیر دریاچه ی چالکو قرار داشته است. دریاچه ی چالکو به همراه دریاچه های Texcoco و Xochimilco زمانی که گذاره های منطقه ی آتشفشانی  Chichinautzin مسیر رود را به سمت جنوب بست، به وجود آمدند. طی قرن 16 و 17 میلادی بعد از فتح مکزیک توسط اسپانیا قسمت زیادی از این دریاچه برای جلوگیری از سیل های ادواری خشک شد.

این منطقه کاملا خالی از سکنه به حساب می آمد تا زمانی که در دهه ی 70 میلادی دولت دریاچه را کاملا خشک کرد و در نتیجه خانواده هایی از مرکز و جنوب شهر برای اشغال زمین های جدید به این منطقه سرازیر شدند. کشاورزان شرکتی و مردم فقیر ناامید با سازمان های کمونیستی معامله هایی غیر قانونی کردند و کنترل زمین های غنی آتشفشانی را به دست گرفتند. هزاران هزار خانواده به امید پیدا کردن کار به این زمین ها روی آوردند. کشاورزان از دیواره ی آن بالا رفتند و زمین داخل دهانه ی آتشفشان را شخم زدند.

علی رغم نزدیکی اش به شهر، ژیکو هیچ گونه امکانات زیر بنایی مثل جاده ی آسفالته و یا مدرسه برای کودکان ندارد. بسیاری از مردم زمین هایی که برای کشاورزی در نظر گرفته شده بودند خریدند که باعث به وجود آمدن مشکلات قانونی و در نتیجه ورود دولت برای منظم ساختن حقوق مالکیت شد. ژیکو در سال 1994 از مکزیکو سیتی جدا شد و در سال 2005 حدود 330 هزار نفر جمعیت داشت.

منبع : http://www.akairan.com

نوع مطلب : دانستنی ها، 
برچسب ها : دهانه آتشفشان - شهر،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 17 دی 1394 :: نویسنده : محمد حسین احسانی
نوع مطلب : عکس های جغرافیایی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نوع مطلب : عکس های جغرافیایی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

خصوصیات یک دوست خوب از منظر قرآن

در سوره فرقان خداوند حال برخی ظالمان را این‌گونه بیان میدارد: (روز قیامت) روزی است كه میبینی ظالم (از شدت حسرت) دست خود را می‌گزد و (میگوید:ای‌كاش با فلان شخص دوست نمیشدم! امیرالمومنین(علیه السلام) میفرماید: كسی كه شخصیت او بر شما مشتبه شد و از دین او اطلاعی نداشتید، به دوستانش نگاه كنید؛ اگر آنان از اهل دین خدایند، پس آن شخص نیز بر دین خداست، ولی اگر دوستان وی بر غیر‌دین خدا بودند پس بدانید كه او نیز هیچ بهرهای از دین خدا ندارد.مترادف واژه دوست، در قرآن کلماتی مثل صدیق، خلیل، خَلطاء، وَدَّ، ولی، اخوه آمده است. قرآن مجید در یک قانون کلی همه مومنین را با هم دوست و برادر می‌داند، و انتظار دارد، نگاه مومنین به همدیگر از همین منظر باشد. «إِنَّمَا الْمُوْمِنُونَ إِخْوَةٌ» پس با توجه به این آیه همة مومنین با همدیگر دوست و برادر هستند، و باید برای پیشرفت در امور دنیوی و اخروی خود کمک حال همدیگر باشند و اگر در انتخاب دوست دقت نکنیم، موجب افسوس در روز قیامت می‌شود. در قرآن از قول دوزخیان آمده: ای وای بر من، کاش فلان (شخص گمراه) را دوست خود انتخاب نکرده بودم! صحنه قیامت، صحنه ندامت و پشیمانی است و یکی از موارد حسرت خوردن انسانها در آن روز، تأسف بر انتخاب رفیق بد است، که او را از راه راست منحرف کرده است.

بدون شک عامل سازنده شخصیت انسان ـ بعد از اراده و خواست و تصمیم او ـ امور مختلفی است که مهم‌ترین آنها همنشین و دوست و معاشر است، چرا که انسان خواه ناخواه تأثیرپذیر است و بخش مهمی‌از افکار و صفات اخلاقی خود را از طریق دوستانش می‌گیرد. در آیه‌ای دیگر از قرآن مجید به یکی از حالات دوستان بد و صفات زشتی که دارند، پرداخته می‌شود و اینکه فقط مومنین می‌تواند برای شما دوستان خوبی باشند.

تبدیل شدن دوستی‌هایی که بر پایه گناه و فساد باشد به عداوت، در آن روز طبیعی است، چرا که هر کدام از آنها دیگری را عامل بدبختی و بیچارگی خود می‌شمرد و تنها انسانهای با تقوی هستند که پیوند دوستی آنها هم در زندگی دنیا و هم در سرای آخرت موجب برکت می‌باشد و این به خاطر آن است که محور دوستی آنان خداوند متعال می‌باشد، نتایج پربار این دوستی‌ها در قیامت آشکارتر می‌شود بسیاری از دوستان و افرادی که با هم سر و کار دارند به یکدیگر ستم می‌کنند، مگر کسانی که ایمان آورده و اعمال صالح انجام داده اند، امّا عده آنان کم است.

آری آنها که در معاشرت و دوستی حق دیگران را به‌طور کامل رعایت کنند و کمترین تعدی بر دوستان خود روا ندارند، کمند، تنها کسانی می‌توانند، حق دوستان و آشنایان را بطور کاملاً عادلانه ادا کنند که از سرمایه ایمان و عمل صالح بهره کافی داشته باشند.آیة دیگر در رابطه با دوست، توصیفی از صحنه‌های قیامت است، که نشانگر حال دوستان در آن روز می‌باشد.

دوستان در آن روز دشمن یکدیگرند، مگر پرهیزگاران. بله تبدیل شدن دوستی‌هایی که بر پایه گناه و فساد باشد به عداوت، در آن روز طبیعی است، چرا که هر کدام از آنها دیگری را عامل بدبختی و بیچارگی خود می‌شمرد و تنها انسانهای با تقوی هستند که پیوند دوستی آنها هم در زندگی دنیا و هم در سرای آخرت موجب برکت می‌باشد و این به خاطر آن است که محور دوستی آنان خداوند متعال می‌باشد، نتایج پربار این دوستی‌ها در قیامت آشکارتر می‌شود.آیه بعد باز نشانگر یک قانون کلی است، که مومنین در هیچ زمان و حالی دشمنان خدا و رسول او را دوست خود قرار نمی‌دهند. هیچ قومی‌را که ایمان به خدا و روز رستاخیز دارند نمی‌یابی که با دشمنان خدا و رسولش دوستی کنند... آری در یک دل دو محبت متضاد نمی‌گنجد و با ایمان واقعی و کسی است که با دوستانی رفاقت می‌کند که در خط خدا و رسول او باشند. خصوصیات یک دوست خوب از منظر قرآن

1- ایمان

ای كسانی كه ایمان آوردهاید! دشمن من و دشمن خودتان را دوست نگیرید. شما به آنان اظهار محبت میكنید؛ در حالی كه آنها به آنچه از حق برای شما آمده، كافر شدهاند.

2- احترام به مقدسات و مسائل دینی

 ای كسانی كه ایمان آوردهاید! افرادی كه ایین شما را به باد استهزا و بازی می‌گیرند ـ از اهل كتاب و مشركان ـ ولی خود انتخاب نكنید آنها هنگامی‌كه (اذان میگویید و مردم را) به نماز فرامیخوانید، آن را به مسخره و بازی میگیرند.

3- راستگویی

ای كسانی كه ایمان آوردهاید! از (مخالفت فرمان) خدا بپرهیزید و با صادقان باشید.

4- دوستی دوطرفه

اگر انسان قصد دوستی با كسی را دارد، باید ببیند كه آیا طرف مقابل هم متمایل به این دوستی هست یا نه؟ شما كسانی هستید كه آنها را دوست میدارید، اما آنها شما را دوست ندارند. آری، اگر دوستی یك‌طرفه باشد، باعث ذلت و خواری میگردد و هرگز برای انسان سودمند نخواهد بود. آنها که در معاشرت و دوستی حق دیگران را به‌طور کامل رعایت کنند و کمترین تعدی بر دوستان خود روا ندارند، کمند، تنها کسانی می‌توانند، حق دوستان و آشنایان را بطور کاملاً عادلانه ادا کنند که از سرمایه ایمان و عمل صالح بهره کافی داشته باشند

5- دو رو نبودن

و هنگامی‌که شما را ملاقات میکنند، (به دروغ) میگویند: ایمان آوردهایم، اما هنگامی‌که تنها میشوند، از شدتِ خشم بر شما، سر انگشتان خود را به دندان میگزند.

6- خیر خواه بودن

ای كسانی كه ایمان آوردهاید! محرم اسراری از غیر‌خود، انتخاب نكنید؛ آنها از هر گونه شر و فسادی درباره شما كوتاهی نمیكنند. آنها دوست دارند شما در رنج و زحمت باشید.

7- خوش اخلاق بودن

 یكی از دستورهای دین مبین اسلام، خوش اخلاقی با دیگران است كه جایگاه بسیار والایی را داراست. خوش اخلاقی ،هم دوستی‌ها را پایدار میسازد و هم در جذب دیگران به سمت خود تأثیر فوق العادهای دارد: بدی را با نیكی دفع كن، ناگاه (خواهی دید) همان كس كه میان تو و او دشمنی می‌كند، گویی دوستی گرم و صمیمی‌است. در مقابل، تحمل نكردن دیگران و تندخو بودن، باعث میشود آنان از اطراف انسان پراكنده شوند؛ حتی اگر انسان، بهترین مخلوقات و پیامبر باشد: به (بركت) رحمت الهی، در برابر آنان (=مردم) نرم (و مهربان) شدی و اگر خشن و سنگدل بودی، از اطراف تو پراكنده میشدند.

http://www.shia-news.com  منبعنوع مطلب : پندنامه، 
برچسب ها : ویژگی های دوست خوب - از دیدگاه قرآن،
لینک های مرتبط :


ویژگی‌های شخصیتی‌ افراد باتوجه به لباس‌ پوشیدن

این که هر فردی چه لباسی را می‌پسندد به سلیقه و نظرش بستگی دارد اما انتخاب همیشگی یک نوع پوشش می‌تواند تا حدودی بخش‌هایی از شخصیت درونی افراد مختلف را برای‌تان روشن کند. دکتر سیدآرش تقوی، روانشناس سلامت، افراد را براساس نوع لباس‌های مورد پسندشان و رفتارها و عادت‌هایی که در لباس پوشیدن دارند به چند گروه تقسیم و بارزترین ویژگی‌های آنها را بیان می‌کند. اگر شما هم دوست دارید باتوجه به لباس‌ پوشیدن، بعضی از ویژگی‌های شخصیتی‌ خودتان یا اطرافیان تان را تا حدودی بهتر بشناسید با ما همراه شوید. 

گوشه‌گیرها؛ ساده و تک‌رنگ‌پوش

افراد گوشه‌گیر به‌ندرت به برقراری ارتباط با دیگران و داشتن روابط دوستانه علاقه نشان می‌دهند و فعالیت‌های انفرادی را به هر چیزی ترجیح می‌دهند. نسبت به انتقاد یا تحسین دیگران بی‌تفاوت هستند. گوشه‌گیری، بی‌تفاوتی و سردی بهترین کلمات برای توصیف حالات روحی این دسته است. از این رو این گروه سعی می‌کنند لباس‌هایی را انتخاب کنند که خیلی به چشم نیایند.

تمیز بودن برای این افراد اهمیت زیادی دارد. معمولا تنوع زیادی در لباس پوشیدن‌شان ندارند و تعداد لباس‌های‌شان متعدد نیست مثلا به جای چندین دست کت و شلوار در طرح‌ها و رنگ‌های متفاوت یک یا دو مدل ساده کت و شلوار دارند و سعی می‌کنند لباس‌هایی با مدل‌های ساده تک‌رنگ (رنگ‌های ملایم و خنثی مایل به تیره مثل کرم، خاکستری، قهوه‌ای و. . .) را انتخاب کنند. به‌هیچ‌وجه لباس‌هایی که طرح‌های شلوغ و آرم‌های خیلی توی چشم دارند مورد پسند گوشه‌گیرها نیست. لباس‌های جین، و اسپرت و بسیار ساده معمولا مورد پسند این شخصیت‌هاست.

بدبین‌ها؛ لباس‌های کلاسیک دوست دارند

بدبین‌ها معمولا به هر آنچه در اطراف آنها می‌گذرد شک دارند. تمایل به لجاجت و بیزاری هم در آنها دیده می‌شود. لباس‌های کلاسیک با رنگ‌های تیره مثل کت و شلوار مشکی مورد پسند این دسته از افراد است. شاید لباس‌هایی که با پارچه‌هایی که طرح‌هایی از نظامی‌گری دارد دوخته شده را بپسندند. معمولا به بستن          بقیه در ادامه مطلب 

ادامه مطلب


نوع مطلب : دانستنی ها، 
برچسب ها : لباس - شخصیت اشخاص،
لینک های مرتبط :


پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
")}style="display:none">

ابزار وبلاگ

تماس با ما

Powered by WebGozar

جغرافیای محمد حسین احسانی