جغرافیای محمد حسین احسانی
درباره وبلاگ


محمد حسین احسانی دانش آموخته کارشناسی ارشد جغرافیا با گرایش مطالعات ناحیه ای از دانشگاه شهید بهشتی تهران در سال 1374ودبیر جغرافیای متوسطه ( دوره دوم ) شهرستان سمنان علاقه مند به مباحث جغرافیا و آموزش این رشته هستم .امیدوارم این وبلاگ راهی به سوی یادگیری و گسترش دانش جغرافیا باشد.

مدیر وبلاگ : محمد حسین احسانی
مطالب اخیر
یکشنبه 25 بهمن 1394 :: نویسنده : محمد حسین احسانی

 انیمیشن چرخه آب                                            لینک مشاهده

انیمیشن حرکت در لبه صفحات تکتونیکی             لینک مشاهده  

انیمیشن انواع باران                                             لینک مشاهده

انیمیشن انشقاق قاره ها                                     لینک مشاهده

انیمیشن چرخه سنگ و انواع سنگ‌                                       لینک مشاهده

نوع مطلب : انیمیشن های جغرافیایی، 
برچسب ها : انیمیشن های جغرافیایی،
لینک های مرتبط :
یکشنبه 25 بهمن 1394 :: نویسنده : محمد حسین احسانی

می ترسیم و نمی ترسیم  !!!

از سوسک میترسیم از له کردن شخصیت دیگران مثل سوسک نمیترسیم!

از عنکبوت میترسیم از این که تمام زندگیمون تار عنکبوت ببنده نمیترسیم !

از خفاش شب میترسیم از شبی که افکارمون خفاشی میشه نمیترسیم!

از خوب سرخ نشدن سبزی قورمه میترسیم از سرخ کردن آدما از خجالت نمیترسیم!

بقیه در ادامه مطلب                      ادامه مطلب


نوع مطلب : پندنامه، 
برچسب ها : ترس،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 22 بهمن 1394 :: نویسنده : محمد حسین احسانی

مراقب چشم های خود باشید

جوانی به حکیمی گفت: وقتی همسرم را انتخاب کردم، در نظرم طوری بود که گویا خداوند مانندش را در دنیا نیافریده است. وقتی نامزد شدیم، بسیاری را دیدم که مثل او بودند. وقتی ازدواج کردیم، خیلی‌ها را از او زیباتر یافتم. چند سالی را که را با هم زندگی کردیم، دریافتم که همه زن‌ها از همسرم بهترند. حکیم گفت: آیا دوست داری بدانی از همه این‌ها تلخ‌تر و ناگوارتر چیست؟

جوان گفت: آری.حکیم گفت: اگر با تمام زن‌های دنیا ازدواج کنی، احساس خواهی کرد که سگ‌های ولگرد محلّه شما از آن‌ها زیباترند.

جوان با تعجّب پرسید: چرا چنین سخنی می‌گویی؟حکیم گفت: چون مشکل در همسر تو نیست. مشکل اینجا است که وقتی انسان قلبی طمع‌کار و چشمانی هیز داشته باشد و از شرم خداوند خالی باشد، محال است که چشمانش را به جز خاک گور چیزی دیگر پر کند. آیا دوست داری دوباره همسرت زیباترین زن دنیا باشد؟ جوان گفت: آری.

حکیم گفت: مراقب چشمانت باش.

منبع : http://ito.blog/fa.com

نوع مطلب : پندنامه، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

تو هم همانی هستی که همه می‌گویند

روزی شیخ جعفر شوشتری را دیدند که در کنار جویی نشسته و بلند بلند گریه می‌کند. شاگردان شیخ، با دیدن این اوضاع نگران شدند و پرسیدند: استاد، چه شده كه این‌گونه اشك می‌ریزید؟ آیا کسی به شما چیزی گفته؟ شیخ جعفر در میان گریه‌ها گفت: آری، یکی از لات‌های این اطراف حرفی به من زده که پریشانم کرده. همه با نگرانی پرسیدند: مگر چه گفته؟

شیخ در جواب می‌گوید او به من گفت: شیخ جعفر! من همانی هستم که همه در مورد من می‌گویند. آیا تو هم همانی هستی که همه می‌گویند؟! و این سئوال حالم را عجیب دگرگون كرد.

منبع : http://ito.blog/fa.com


نوع مطلب : پندنامه، 
برچسب ها : داستان های کوتاه و آموزنده،
لینک های مرتبط :

بخوانید تا بشناسید محمود خیامی جالب، جذاب و خواندنی

آن سال ها (اواخر دهه ۴۰ خورشیدی) که سفر به عربستان از سفر به آمریکا هم دشوارتر بود و “حاجی شدن” مثل این روزها مد نبود، او به خاطر اعتقادات مذهبی اش حاجی شده بود.

مدیرعامل، عادت داشت گاهی به کارخانه سر می زد و کارها را از نزدیک سرک می کشید. در یکی از همین بازدیدها، زمانی که سر ظهر در حیاط کارخانه قدم می زد، کارگری را دید که به جای حضور در بوفه، گوشه ای نشسته و مشغول خوردن “نان و پنیر و انگور” است. نزدیک شد و علت این کار را از او پرسید:

بقیه در ادامه مطلبادامه مطلب


نوع مطلب : خاطرات، 
برچسب ها : خواندنی و آموزنده،
لینک های مرتبط :

                                                             به نام خدا

                                  سخنانی ازبزرگان درباره ی آداب سخن گفتن

1-پیامبراکرم(ص):ازخیربگویید تا بهره مند شوید وازشرمگویید تاسالم بمانید.(نهج الفصاحه-حدیث2102)

2-پیامبراکرم(ص):خداوند مرا برنیانگیخته است که خرده بگیرم واشکال بتراشم،بلکه مرا برانگیخته است که به مردمان دانش بیاموزم وآسان گیرم.(نهج الفصاحه-حدیث725)

3-پیامبراکرم (ص):خیرگویید تابهره برید.

4-حضرت علی(ع):مؤمن کسی که زبانش درپشت قلب اونهفته باشد.

5-حضرت علی(ع):بامردم پسندیده ومؤدب سخن بگویید تاجواب محترمانه بشنوید.

6-حضرت علی(ع):بهترین گفتارآن است که نه خسته کننده باشد ونه بسیارکم.

7-حضرت علی(ع):پرگویی مردحکیم رامی لغزاند وانسان بردبار راخسته می سازد،پس درسخن پرگویی نکن که دلگیرسازی وکم مگوی که خوار می شوی.

8-حضرت علی(ع):کسی که گفتارخود رابررسی کند،اشتباه او کم می شود.

9-حضرت علی(ع):نیکی گفتار درسودمندی آن است.

10-امام سجاد(ع):حق زبان دورداشتن آن از زشت گویی،عادت دادنش به خیروخوبی،ترک گفتار  بی فایده ونیکی به مردم وخوش گویی درباره آنان است.

11-امام صادق(ع):هرگاه خداوند بخواهد بنده ای را رسوا کند،ازطریق زبانش اورا رسوا می کند.

12-امام جواد(ع):جلوه وزیبایی شخص درخلق وبیان اوست وکمالش درخرد وعقل او.

بقیه در ادامه مطلبادامه مطلب


نوع مطلب : پندنامه، 
برچسب ها : آداب سخن گفتن،
لینک های مرتبط :

چرا بعضی آدم ها دارای انرژی منفی اند؟

جواب این  سوال بسیار مهم است و این که بدانیم آیا واقعا دنیای درونی این افراد که خود را بسیار بالا یا حق به جانب می دانند، همین گونه است که به نظر می رسد؟

پاسخ این سوال منفی است. دنیای درونی آدم های انرژی منفی یا کسانی که در هر معاشرتی حس بدی به ما می دهند، چه بخش خودآگاه و چه بخش ناخودآگاهش، پر از اعتماد به نفس پایین و انگاره های زشت و ناخوشایند راجع به خودشان است.

آنها وقتی از خود تعریف و تمجید می کنند، در واقع به دنبال این هستند که خودانگاره ناخوشایندی که در عمق وجود شان دارند، ترمیم کنند و وقتی در حال ایراد گرفتن از محیط اطراف یا محیط کارشان هستند، می خواهند چهره زشت و ناخوشایند درونی خود را برای ساعتی هم که شده، فراموش کنند.

وقتی این آدم ها گوشه گیری می کنند، اخم می کنند و با دیگران با غرور و تکبر حرف می زنند، در واقع به دنبال این هستند که روان رنجورشان کمتر آسیب ببیند و با کنترل دیگران می خواهند اضطراب و تنش درونی شان را کاهش دهند. منشأ بسیاری از این رفتارهای منفی، اعتماد به نفس له شده یا هرگز به خوبی تشکیل نشده است که بازنمود بیرونی آن، به گونه ای است که از آن حس مثبتی برنمی خیزد و باعث می شود اطرافیان حس ناخوشایندی از این اشخاص بگیرند و فکر کنند انرژی منفی دارند.

ویژگی های آدم های انرژی منفی

اینکه بدانیم چگونه آدم هایی که منفی هستند و انرژی روانی منفی دارند را شناسایی کنیم، خیلی مهم است. در ادامه برخی از ویژگی های آنها را با هم مرور می کنیم.

همیشه شاکی

آنها از خیلی چیزها در دنیا شاکی هستند و معتقدند دنیا و همه آدم ها بد هستند، شغل خودشان مناسب نیست، در شهر خوبی زندگی نمی کنند و محل کارشان بد و نامطلوب است و ... بنابراین همواره در حال گلایه و بدگویی از دیگرانند و از شرایط خودشان هم همیشه گله مندند.

آنها هرگز خود را مسئول وقوع وقایع ناخوشایندی که تجربه می کنند، نمی دانند و فکر می کنند آنچه برای شان پیش می آید، تقصیر افراد خانواده، محیط کار و جامعه است.

البته آنها ممکن است گاهی جمله های امیدوارکننده و مثبت هم به کار ببرند اما معمولا در انتهای یک جمله امیدوارکننده و مثبت، یک «اما» می آورند و مثلا می گویند: «اینجا خیلی پارک زیبایی است اما حیف که...» و هنگامی که دقت می کنیم، می بینیم معایبی که برمی شمارند، آنقدر زیاد است که اثر جمله اول که مثبت بوده را کاملا خنثی می کند.

خیلی از آنها در زندگی به دلایل مختلف خیلی موفق نیستند؛ چه از نظر عملکرد تحصیلی و شغلی و چه از نظر روابط بین فردی. آنها معمولا دید مثبتی به آینده ندارند؛ یا در حال گله از حال هستند یا ناله درباره گذشته و اینکه گذشته رهایشان نمی کند.

 آنها تمایل دارند تمام ناکامی های زندگی شان را به گذشته، دوران کودکی، تربیت پدر و مادر و جامعه مربوط بدانند در حالی که درست است که می دانیم تربیت پدر و مادر در آینده فرزند بسیار مهم است اما وقتی کم کم بالغ می شویم، باید خودمان و اشتباه های والدین را در تربیت بشناسیم و افسار زندگی مان را بالغانه در دست بگیریم. مرتب در حال نکوهش و بی ارزش دانستن اطرافیان هستند. این افراد اطرافیان شان را احمق، کودن و پایین تر از خود می دانند.

آنها معتقدند آنطور که شایسته است از آنها تقدیر نشده و کسی ارزش های واقعی آنها را نمی داند. اگر افرادی را با این ویژگی ها می شناسید و با آنها سر و کار دارید، باید بدانید می توانند به شما انرژی منفی دهند.

بقیه در ادامه ی مطلب

 ادامه مطلب


نوع مطلب : دانستنی ها، 
برچسب ها : ویژگی های آدم های مثبت و منفی،
لینک های مرتبط :
3 دسته روایت درباره دلایل نباریدن باران
 حجت السلام سید محمد حسینی رجایی، کارشناس فقهی دفتر حضرت آیت الله العظمی سبحانی با بیان اینکه نباریدن باران از منظر روایات، دلایل مختلفی دارد، افزود: در مورد نیامدن باران و خشکسالی 3 گروه روایات داریم:
در گروه اول که تعداد بیشتری از روایات را شامل می شود، خود مردم خطاب روایات هستند.
حضرت رسول اکرم (ص) می فرماید: هرگاه کم فروشی شود، خداوند ایشان یعنی مردم را به خشکسالی و کمبود گرفتار می کند.
رسول خدا (ص) در حدیث دیگری می فرماید: همیشه امتم در خوشى و خوبى باشند تا زمانى که با هم دوستى کنند و بهم هدیه دهند و امانت را بپردازند و از حرام دورى کنند و از مهمان پذیرائى کنند و نماز را برپا دارند و زکات را بدهند، چون‏ انجام ندهند گرفتار قحطى و خشکسالى شوند.
جلد شانزدهم بحار الانوار صفحه 251
پیغمبر اکرم (ص)فرمود: هیچ مردمى عهدشکن نشدند مگر اینکه دشمن آنها بر آنها مسلّط گردید و هیچ قومى ظلم نکردند مگر اینکه کشتار در بین آنها زیاد شد. و هیچ قومى از پرداخت زکات امتناع نکردند مگر اینکه از آمدن باران ممنوع شدند.
و در ما بین آنها عمل منافى عفّت و فحشاء ظاهر نشد مگر اینکه در میان آنها مرگ مفاجات شیوع پیدا کرد. و هیچ قومى کم فروشى نکردند مگر اینکه به خشکسالى مبتلا شدند.
ارشاد القلوب - ترجمه طباطبایى صفحه 283

بقیه در ادامه ی مطلب
 

ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها : دلایل نباریدن باران در روایات،
لینک های مرتبط :

نمونه سئوالات امتحان کتبی مستمر شماره 6 جغرافیای (2 ) سوم انسانی دوره دوم متوسطه از صفحه ی 108 تا صفحه ی 128  ( درس 11 و 12 ) دبیرمربوط : محمد حسین احسانی- نیمه اول اسفند ماه 

1- کدام عبارت درست و کدام نادرست است؟(ص-غ)

الف. در حدود 8000 سال پیش از میلاد مسیح ،جمعیت جهان شامل گروه های کوچک انسانی بود که به شکار و گرد آوری خوراک می پرداختند.(       )           

ب). در سطح جهانی برای متمایز کردن شهر از روستا ملاک های اقتصادی اساس شناخت قرار می گیرد. (   )

2- گزینه ی صحیح را با علامت ضربدر مشخص کنید.

الف)در آسیای جنوب شرقی مرکز سکونتگاه چه چیزی است؟

1) پرستشگاه     2) معابد      3) موارد 1و 2           4 )مرتع اشتراکی

ب)یکی از مهم ترین عوامل مهاجرت از روستا به شهر چیست ؟          

1)اقتصادی       2 )رشد جمعیت     3)زاد و ولد زیاد         4)سیاسی و اجتماعی

3- عبارت های زیر را کامل کنید.

الف)منظور از اصطلاح ........... افزایش نسبت جمعیت شهرها و شهرک های یک کشور یا ناحیه به روستاهای ان است.

ب)در کشورهای توسعه یافته در یکی دو دهه ی اخیر ،حرکت جمعیت از شهرهای بزرگ به مکان های کوچک تر یا روستاها و مزارع آغاز شده است. به این پدیده ....................می گویند.

4- دو تغییر عمده را که به انقلاب دوره ی نو سنگی و پدید آمدن اولین سکونتگاه های روستایی منجر شد ،نام ببرید ؟

5- مقر یا مکان یک روستا یا شهر کجاست یا تعریف کنید ؟

6- هریک از ویژگی های زیر به کدام نوع سکونتگاه مربوط است ؟ (شهر یا روستا )

1)خدمات و تسهیلات محدودتر است (     )        2)کاربری زمین پرتراکم و متنوع تر است (      )

7- برای تشخیص شهر و روستا کدام ملاک ها را می توان به کار برد نام ببرید ؟4مورد

8- هر سکونتگاه روستایی از چه اجزایی تشکیل شده است نام ببرید ؟4مورد

9- به طور کلی سکونتگاه های روستایی دو شکل اصلی دارند نام ببرید ؟

10-  روستای خطی را تعریف کنید ؟

 11- نابرابری های رفاهی بین شهر و روستا را شرح دهید؟

12- اصلاحات ارضی را تعریف کنید ؟

13- در کشور ایران اصلاحات ارضی از چه سالی انجام گرفت و به چه دلایلی موفقیت آمیز نبوده است ؟

14- منظور از انقلاب سبز چیست ؟

15- برنامه ریزی توسعه ی روستایی به چه منظوری طراحی می شود ؟

16- چهار واژه ی متروپل ،روستا ،مگالاپلیس و شهرک اقماری را از نظر جمعیت به ترتیب از زیاد به کم بنویسید.

17- اصطلاحات زیر تعریف کنید:

1)حومه:

2)متروپل :

3)C.B.D:

18- چه رابطه ای بین قیمت زمین و فاصله از مرکز شهر وجود دارد ؟

19- چه نوع شهرهایی دارای نقش سیاسی یا اداری هستند ؟

20- نقش هریک از شهرهای زیر را بنویسید:

1)قشم و کیش (                )           2)رم و پاریس (                    )               

موفّق باشید  - احسانی- جمع بارم 20

 

نکته !     ﻣﺎﺩﺭﺵ ﺁﻟﺰﺍﯾﻤﺮ ﺩﺍﺷﺖ. ﺑﻬﺶ ﮔﻔﺖ: ﻣﺎﺩﺭ ﯾﻪ ﺑﯿﻤﺎﺭﯼ ﺩﺍﺭﯼ، ﺑﺎﯾﺪ ﺑﺨﺎﻃﺮ ﻫﻤﯿﻦ ﺑﺒﺮﯾﻤﺖ ﺁﺳﺎﯾﺸﮕﺎﻩ ﺳﺎﻟﻤﻨﺪﺍﻥ. ﻣﺎﺩﺭ ﮔﻔﺖ: ﭼﻪ ﺑﯿﻤﺎﺭﯼ ﺍﯼ؟ ﮔﻔﺖ: ﺁﻟﺰﺍﯾﻤﺮ. ﮔﻔﺖ: ﭼﯽ ﻫﺴﺖ؟ ﮔﻔﺖ: ﯾﻌﻨﯽ ﻫﻤﻪ ﭼﯿز رﻮ ﻓﺮﺍﻣﻮﺵ ﻣﯿﮑﻨﯽ .ﮔﻔﺖ: اﻧﮕﺎﺭ ﺧﻮﺩﺗﻢ ﻫﻤﯿﻦ ﺑﯿﻤﺎﺭﯼ ﺭﺍ ﺩﺍﺭﯼ ﮔﻔﺖ: ﭼﻄﻮﺭ؟ ﮔﻔﺖ: ﺍﻧﮕﺎﺭ ﯾﺎﺩﺕ ﺭﻓﺘﻪ ﺑﺎ ﭼﻪ ﺯﺣﻤﺘﯽ ﺑﺰﺭﮔﺖ ﮐﺮﺩﻡ، ﭼﻘﺪﺭ ﺳﺨﺘﯽﮐﺸﯿﺪﻡ ﺗﺎ ﺑﺰﺭﮒ ﺑﺸﯽ، ﻗﺎﻣﺖ ﺧﻢ ﮐﺮﺩﻡ ﺗﺎ ﻗﺪ ﺭﺍﺳﺖ ﮐﻨﯽ...

ﭘﺴﺮ ﺭﻓﺖ ﺗﻮﯼ ﻓﮑﺮ ... ﺑﺮﮔﺸﺖ ﺑﻪ ﻣﺎﺩﺭﺵ ﮔﻔﺖ: ﻣﺎﺩﺭ ﻣﻨﻮ ﺑﺒﺨﺶ ﮔﻔﺖ: ﺑﺮﺍﯼ ﭼﯽ؟ ﮔﻔﺖ: ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ﮐﺎﺭﯼ ﮐﻪ می خوﺍﺳﺘﻢ ﺑﮑﻨﻢ .

ﻣﺎﺩﺭ ﮔﻔﺖ: ﻣﻦ ﮐﻪ ﭼﯿﺰﯼ ﯾﺎﺩﻡ ﻧﻤﯿﺎﺩ...

 

 

 

 

 

نوع مطلب : نمونه سوالات امتحانی جغرافیای(2) پایۀ یازدهم انسانی، 
برچسب ها : نمونه سئوالات جغرافیای سوم انسانی،
لینک های مرتبط :

نمونه سئوالات امتحان کتبی مستمر شماره 4 جغرافیای کلاس چهارم انسانی از صفحه ی 66 تا 88   ( 2 درس )دبیر مربوط : محمد حسین احسانی نیمه اول اسفند

1-    کدام عبارت درست و کدام نادرست است؟(ص-غ)

الف) Google Earth (گوگل ارث )شما را قادر می سازد تا به راحتی بتوانید هر بخش از زمین را که مورد نیازتان است ، ببینید.(       )     

ب)عکس های فرو سرخ تهیه شده از زمین ،توانایی انسان را برای سنجش موج های مرئی گسترش داده است.(     )

2- گزینه ی صحیح را با علامت ضربدر مشخص کنید.

الف)کدام گزینه از توانمندی های نرم افزار  SPSSنیست ؟

1)رسم نقشه توپوگرافی               2)مدیریت داده ها        3)تحلیل آماری      4)تولید گزارش های جدول بندی شده

ب)پیکسل (pixel)عبارت است از .......             

1)قدرت تفکیک تصویر    2)برجسته نمایی        3)بزرگ نمایی     4)پهنه ی اندازه گیری

3- عبارت های زیر را کامل کنید.

الف)پژوهش فناوری رایانه ای با روش آنلاینON LINE) ( یا ............که در اتصال به شبکه های اطلاع رسانی جهانی ما را به دنیای وسیعی از دانش متصل می کند.

ب)وسیله ای که در ماهواره ها تابش های باز تابیده شده از یک پدیده را دریافت و ثبت می کند،..............نام دارد.

4- بعضی از نرم افزارهای آماری ضمن ثبت داده های جغرافیایی و عملیات ریاضی،نتایج را می توانند به چه صورت هایی نشان دهند؟4مورد

5- نرم افزار SURFER  را توضیح دهید.

6- دو رکن مهم در مسائل جغرافیایی که می تواند انگیزه ی لازم در استفاده از رایانه به جغرافیدانان بدهد ، چیست؟

7- کاربرد رایانه در طراحی و ساخت مدل های سه بعدی را توضیح دهید؟

8- چرا جغرافیا به علم دیده بان زمین تبدیل شده است؟

9- هریک از موارد زیر از مهم ترین ابزارهای جغرافیا هستند. هر یک مخفف چیست؟THREE S))

الف )R.S:

ب)G.I.S:

ج)G.P.S :

10- سنجش از دور را تعریف کنید ؟

11- به چه دلیلی مشخصه های یک پدیده را می توان با استفاده از بازتاب طبیعی از آن تعیین کرد ؟

12- چگونگی عملکردسیستم سنجنده ی فعّال را توضیح دهید؟

13- از نظر نوع کارکرد ،ماهواره های مخابراتی را با ماهواره های سنجش از دور مقایسه کنید؟

14- اولین ماهواره های سنجش از دور به چه نامی و توسط کدام کشور به فضا فرستاده شد ؟

15- ماهواره ها در ....................معیّن ،در .............................مختلف ودر ............................ گوناگون به دور زمین گردش می کنند.

16- ماهواره نوآ چه داده هایی را به زمین مخابره می کند ؟3مورد

17- مهم ترین ویژگی ماهواره ی اسپات را بنویسید؟

18- چرا تصویربرداری متوالی با فواصل زمانی کم برای مطالعه ی پدیده های هواشناسی ضرورت دارد ؟

19- چرا علم جغرافیا از مزایای سنجش از دور بیش ترین استفاده را می کند؟

20- برخی از کاربرد های سنجش از دور در جغرافیا را بنویسید؟4مورد

احسانی  -  موفق باشید - جمع بارم 20

 

نکته !   خدا به فرشته ها شعور داد بدون شهوت . . . به حیوان ها شهوت داد بدون شعور . .              

و به انسان هر دو را . . .            موفّق باشید

انسانی که شعورش به شهوتش غلبه کند......... از فرشته بالا تر است . . .       

 و انسانی که شهوتش بر شعورش غلبه کند...... از حیوان پست تر . . . .

نوع مطلب : نمونه سوالات جغرافیای سال چهارم انسانی، 
برچسب ها : نمونه سئوالات - جغرافیا - چهارم انسانی دوره دوم متوسطه،
لینک های مرتبط :

به سه دلیل توصیه می شود که حتما موهای خود را خشک کنید و بخوابید و به هیچ وجه با موهای مرطوب یا خیس نخوابید.

 سردرد

درجه حرارت در خواب افزایش می یابد. بدن گرم و رطوبت سر پیچیده شده در حوله، می تواند سردرد شدید ایجاد کند. وقتی مو مرطوب است درجه حرارت سر نمی تواند با درجه حرارت بدن تطبیق یابد؛ به همین دلیل سردرد شدیدی در نصف شب به وجود می آورد.

عفونت

بالش محل مناسبی برای رشد باکتری است زیرا عرق، سلول های مرده و روغن های پوست را جذب می کند. موهای خیس باعث مرطوب شدن بالش می شود که محل مناسبی را برای رشد عفونت و باکتری فراهم می کند.

 موهای شکننده و ایجاد موخوره

موها خیلی زود شکننده و به موها آسیب وارد می شود و درنهایت به موخوره منجر می شود.

 خوابیدن با موی خیس خطرناک است

 نکته هایی مهم در شانه کردن و خشک کردن مو

_ نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که با موی خود به ملایمت رفتار کنید. غلاف اطراف هر تار مو به سمت پائین رشد می‌کند. هنگام خشک کردن موها با حوله یا شانه و سشوار زدن همیشه از سمت ریشه به سمت نوک مو دست را حرکت دهید تا مو نشکند.

_ از برس مناسب برای هر کاری استفاده کنید. برای صاف کردن مو از یک برس گرد و قطور، برای مجعد کردن و حالت دادن از برس گرد نازک و از برس تخت برای صاف و یکدست کردن سطح مو استفاده کنید.

_ استفاده از کرم‌ یا شامپوهای نرم کننده مو پس از حمام کردن، مو را نرم تر کرده و شانه کردن مو را راحت تر می‌کند.

 _ موهایتان را پیش از شست و شو با شامپو برس کنید تا خوب از هم جدا شوند.

 _ وقتی که مو خیس است شکننده تر است، بنابراین از خشک کردن خشن مو با حوله و شانه زدن و برس کشیدن سفت و سخت باید جدا خودداری کنید.

 _ برس زدن باید دو بار در روز ( صبح و شب ) و هر بار دست کم یک دقیقه انجام شود.

_ برای از هم جدا کردن موها، ابتدا شانه را روی نقاطی که گره‌های احتمالی وجود دارد بگذارید‌ و گره‌ها را باز کنید. موها را نکشید و به تدریج دسته هایی از مویتان را شانه کنید.

 _ بهترین راه برس زدن موها این است که سر به طرف پایین باشد و از پشت گردن به طرف پیشانی موها برس شوند و سپس از کناره ها به طرف بالای سر این کار را ادامه دهید و در انتها با بُرس کردن از پیشانی به طرف پشت سر کار را خاتمه دهید.

 _ اگر موهایتان را شستید، صبر کنید تا ۸۰ درصد از موهایتان خشک شوند و بعد برس بکشید.

 _‌ از شامپوهای معمولی و مناسب با نوع موهایتان استفاده کنید. توصیه می‌شود از دو نوع شامپو به طور متناوب استفاده کنید.

_ به قدرت کف اعتماد نکنید، کف زیاد نمی تواند دلیل پاکی و تمیزی موها باشد. اکثر شامپوها نرم کننده هستند و کمتر کف می‌کنند.

 _ دو بار شست و شو با شامپو در هفته توصیه می‌شود، اما برای کسانی که احساس لزوم می کنند، شست و شوی هر روزه هم ایرادی ندارد ( البته به شرطی که از شامپوهای معمولی و مناسب مو استفاده شود ).

 _ دو بار شامپو کردن پی در پی بی فایده است و همان یک بار کافی است و در واقع بار دوم شستن، بیهوده پوست سر را حساس می کند و باعث ایجاد الکتریسیته در موها می‌شود.

 _ اگر می‌توانید آبکشی را با آب سرد خاتمه دهید، چرا که این عمل باعث می‌شود کراتین موجود بر روی سطح بیرونی مو صاف شود. لذا موی شما با این عمل صاف تر، درخشان تر و براق تر خواهد شد.

_‌ به طور مداوم از سشوار استفاده نکنید. بگذارید گاهی اوقات موهایتان در هوای آزاد خشک شوند.

 _ نکته آخر ( که بسیار مهم است واغلب فراموش می شود ) اینکه شانه و برس خود را حداقل هفته ای یک بار با آب و صابون بشویید.

http://www.ilna.ir

نوع مطلب : دانستنی ها، 
برچسب ها : مراقبت از موی سر،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 13 بهمن 1394 :: نویسنده : محمد حسین احسانی
نوع مطلب : پندنامه، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 13 بهمن 1394 :: نویسنده : محمد حسین احسانی


I am thankful …

I can see the beauty all around me .

There are those whose world is alweys dark 

خدا را سپاس ...

من می توانم تمام زیبایی های پیرامونم را ببینم ، اما کسانی هستند که دنیایشان

همیشه سیاه و تاریک است .

I am thankful …

I am wolk

There are those who hare never

Taken their first stap


خدا را سپاس ...

من می توانم راه بروم ، کسانی هستند که هیچ وقت نتوانسته اند حتی یک قدم بردارند .

I am thankful …

My heart can be broken

There are those who are so har dened

They aonnot be touched

خدا را سپاس ...

کسانی هستند که دلشان آنقدر سنگ شده است که هیچ محبت و احساسی را درک نمی کنند .I am thankful …

For the opportunity to help others

There are those who have not been

So a bundantly blessed as i

خدا را سپاس ...

به من این شانس را داده ای که بتوانم به دیگران کمک کنم . کسانی هستند که از این

نعمت و برکت وافر بی بهره اند


I am thankful …

I con wolk

There are those who hare to depend

On others for even their most basic needs

خدا را سپاس ...

من می توانم کار کنم . کسانی هستند که برای رفع کوچک ترین نیاز های روزمره شان

هم به دیگران محتاج اند .


I am thankful …

I have been lpved

There are those for whom no one has ever cared

خدا را سپاس ...

کسی هست که مرا دوست بدارد . کسانی هستند که بود و نبودشان برای هیچ کس مهم

نیست .نوع مطلب : پندنامه، 
برچسب ها : سپاس - خدا،
لینک های مرتبط :
نفت در امارات از آب ارزان‌تر شد

قیمت‌ سوخت خودروها به طور بی‌سابقه‌ای در امارات متحده عربی کاهش یافته است. روزنامه نشنال می‌نویسد یک لیتر بنزین ویژه اکنون 40 سنت قیمت دارد. در همین حین، یک بطری 1.5 لیتری آب معدنی اویان 2.15 دلار و یک لیتر نوشابه پپسی 80 سنت قیمت دارد. شش تخم‌مرغ را می‌توان 1.06 لار خرید.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، حسن غلادری، متخصص محیط زیست، هشدار داده است که کاهش شدید قیمت سوخت منجر به توقف فرآیند روی‌آوردن به خودروهایی گران‌تر با مصرف سوخت مناسب شده و این امر به محیط زیست آسیب خواهد زد.

در سال گذشته میلادی و از ژانویه 2015، قیمت نفت دریای برنت 30 درصد کاهش یافته است - قیمت‌ها از 52 دلار به 35 دلار در یک بشکه کاهش یافته است. دلایل کاهش قیمت نفت کاهش رشد اقتصادی چین،‌ افزایش تولید نفت اوپک و همچنین برطرف شدن تحریم‌های نفتی ایران است.

سهیل المزروعی، وزیر نفت امارات متحده عربی، می‌گوید انتظار دارد تولید نفت در سال جاری کاهش یابد حتی با وجود اینکه ایران تولید خود را 500 هزار بشکه افزایش خواهد داد.

 وی گفت: "افزایش 500 هزار بشکه‌ای تولید نفت در ایران برای برآورده ساختن نیاز بازار کافی نخواهد بود. مشخص نیست که نفت لازم برای تأمین 1.3 میلیون بشکه نفتی که هر سال به تقاضای جهانی افزوده می‌شود از کدام منبع تهیه خواهد شد؟"
منبع خبر: اقتصاد آنلاین / لینک منبع


نوع مطلب : دانستنی ها، 
برچسب ها : نفت - آب،
لینک های مرتبط :
یکشنبه 11 بهمن 1394 :: نویسنده : محمد حسین احسانی

صدقه 5 نوع است :

صدقه به انسان صحیح و سالم:

 پاداش یک به ده دارد(شادی دل کودک. نشاندن امید .دادن هدیه)

صدقه به فرد زمین گیر و افتاده

پاداش یک به هفتاد دارد

(کمک به تهی داستان .خرید نان  برای همسایه پیر)

صدقه به پدر و مادر:

پاداش یک به هفتصد است(لبخند به روی آنان.شاد کردن دل آنها)

صدقه برای اموات و مردگان:

پاداش یک به هفتاد هزار دارد

(به نیت آنان خیرات کنید درختی بکارید)

صدقه به طالب علم:

پاداش یک به صد هزار دارد

(خریدن کفش مدرسه برای کودکی .ساخت مدرسه.)

نوع مطلب : دانستنی ها، 
برچسب ها : انواع صدقه،
لینک های مرتبط :


( کل صفحات : 2 )    1   2   
پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
")}style="display:none">

ابزار وبلاگ

تماس با ما

Powered by WebGozar

جغرافیای محمد حسین احسانی